Zarządzanie ryzykiem

Skuteczny system zarządzania ryzykiem jest ważnym elementem ogólnej strategii przedsiębiorstwa. Decyzje biznesowe podejmowane są w zmiennym otoczeniu rynkowym, a warunki prowadzenia biznesów ewoluują. Stąd też implementacja systemów pozwalających zarządzać ryzykiem powinna być procesem ciągłym i dostosowawczym.

Procesy definiowane wspólną nazwą Enterprise Risk Managment (Zintegrowane Zarządzanie Ryzykiem) mają na celu stworzenie mapy wszystkich ryzyk, które mogą wystąpić w przedsiębiorstwie (nie tylko tych ubezpieczalnych). Początkowym etapem zarządzania ryzykiem jest jego ocena. Standardy w dziedzinie risk managementu wymieniają na tym etapie działania takie jak analiza, identyfikacja, opis i pomiar ryzyka. Kolejne etapy koncentrują się na działaniach takich jak redukcja, transfer, dalszy monitoring i kontrola ryzyka.

Kontrola fizyczna prowadzi albo do unikania zagrożeń poprzez zaniechanie działalności prowadzącej do realizacji danego ryzyka, albo do redukcji prawdopodobieństwa realizacji strat i ich wielkości.

Stosowane są działania prewencyjne jak i represyjne. Kontrola finansowa to retencja finansowych skutków realizacji ryzyka. Podejmowane są decyzje o samodzielnym finansowaniu skutków realizacji ryzyka. Kontrola finansowa ryzyka to także transfer finansowych skutków realizacji ryzyka, najczęściej przybierający formę ubezpieczenia.

Finalnym efektem zintegrowanego zarządzania ryzykiem powinno być wypracowanie możliwych rozwiązań radzenia sobie z ryzykiem (np. Lean Six Sigma). Korzystanie z takich systemów skutkuje umocnieniem pozycji negocjacyjnej przedsiębiorstwa wobec zakładu ubezpieczeń i korzystnie wpływa na ceny zawieranych ubezpieczeń.

Samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami wprowadzamy w przedsiębiorstwach naszych Klientów elementy lub całościowe programy związane z zarządzaniem ryzykiem.

Zdjęcie: Archiwum PBG

Aktualności

  • Z przyjemnością informujemy, że Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych i OC Aleksandra Hęćka-Sadowska po pozytywnej obronie uznanej za wyróżniającą rozprawy pt. „Ubezpieczeniowe metody finasowania realizacji ryzyka…
  • W dniach 14 i 15 maja 2019r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się XXIX Kongres Kadry poświęcony tematyce Pracowniczych Planów Kapitałowych. W przededniu wejścia…
  • Zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z wdrożeniem PPK, których MRC BROKER jest współorganizatorem, tj.: 07.05.2019r. – Prezes Patrycjusz Marcinkowski w czasie śniadania biznesowego organizowanego…

Zaufali nam

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej informacji